Nemoci fretek

Infekční průjem

S touto nemocí už jsem měla "tu čest" potkat se 2x a v obou případech u Lojzíka. Nevím přesně proč tohle vždycky špatně snáší, může za tím být horší imunitní stav, může to souviset s věkem, nebo také s tím, čím byl u chovatele krmen (psí granule) resp. genetikou. V obou případech kdy nás tohle onemocnění potkalo jsme byli na vcelku početném sraze fretek (to je bohužel ta odvrácená stránka příjemných slezin) a v druhém případě nám nepomohlo, ani to, že jsme se na to připravovali opravdu poctivým podáváním pasty probican.

Rozhodně nemá smysl nikoho obviňovat, může být fretka "přenašeč", která nemá žádné příznaky, a majitel neví, že je fretka infekční. Infekce se šíří i vzduchem, kapénkovou infekcí (přes ruce, oděv někoho kdo byl ve styku s nemocnou- infekční fretkou) a projevovat se začíná zhruba tak do 48h po styku s infekcí. Po těchto srazech mělo hned několik fretek průjem do oněch dvou dnů, ale do dalších dvou dnů se s tím jejich imunitní systém vypořádal a byly v pořádku, ale to by nebyl Lojzík.

Jeho stav se vždycky průběžně lepší a horší- po dvou dnech se u něj projeví průjem, za další dva dny ustane a člověk si myslí, že má "vyhráno" Pak se ta ale zase na den vrátí, (v prvním případě byl dokonce týden v pořádku) a zhruba po týdnu-10ti dnech po styku s infekční fretkou to vypukne naplno a začne rychle ztrácet váhu. V tomhle stadiu už bohužel musíme šupajdit na veterinu pro antibiotika, které mu vymlátí střevní mikroflóru už definitivně.

Obecně bych radila pokud probíhá průjem u Vaší fretky déle, než 2 dny, nebo začne fretka zvracet, co nejdříve se vydejte na veterinu pro antibiotika. (pokud zvrací tak injekční formou- mohla by je vyzvracet) pozor na tyto léčiva! (jsou tam i ATB! hlavně u injekčního podání!)

Po dobrání antibiotik začínáme podávat opět probican, nebo pro-kolin pastu aby se vše vrátilo do normálu a postupně přidávám i pastu calo-pet, aby trochu nabral.

Zde se jedná o onemocnění bakteriální- léčitelné antibiotiky, tyto postupy však neplatí u ECE, což je onemocnění virové.


Kontakt

Julie Kepková


E-shop

Pelíšky nejen pro fretečky

Pelíšky nejen pro fretečky
Na těchto stránkách budeme do budoucna zveřejňovat volné pelíšky z mini dílničky od Janičky, Lilči a Bondi <3 :-)

—————