Výbava pro fretku

Než si donesete domů freťátko od chovatele, nebo dospělou fretku třeba z útulku, je nutné mít pro fretku doma všechno připravené.

V první řadě potřebujete klec, kam zavřete fretečku když nejste doma, nebo na noc. Je to lepší s ohledem na bezpečnost jak vybavení Vašeho bytu, tak i zvířátka. Klece mohu určitě doporučit: Suite Royal- je dost drahá, ale velmi bezpečná a vhodná i pro odchov. Nebo levnější variantu klec Perfect, která není tolik masivní a je náročnější na údržbu, ale zase je tedy skvělá po finanční stránce. Rozhodně nejsou vhodné klece pro králíky, protože fretka ráda šplhá do výšek, má ráda patra, tunely a závěsné hamaky, které ráda střídá. 

Na obrázku klec Suite Royal, foto: David Špidlen

Tím jsme u těch pater, tunelů, pelíšků.. :-) Patra dorazí většinou s klecí, ale jinak se dají i dokoupit, například patro Ferplast, tunel mohu doporučit všema deseti od značky Trixie dá se i složit a ohnout dle Vaší potřeby. A z pelíšků můžu určitě doporučit šikovnou Martinu Nováčkovou a její eshop 4LuckyPets. Fretky milují hamaky, nebo boudičky na schování, závěsné kostky...

Zde Světluška v tunelu Trixie

Do klece budete dále potřebovat misky a napaječku. Misky mohu doporučit určitě plastové na přichycení ke kleci (jsou vhodné i do přepravky) a napaječku sippy neteče a v menší variantě se dá také použít i do přepravky.

Do misky bude fretečka potřebovat granulky, nejlépe pořádně kvalitní, které najdete v sekci "výživa fretky".

Vzhledem k tomu, že fretečka potřebuje papat, bude potřebovat i kakat. Stejně jako kočky chodí fretky na svůj záchůdek, nejraději na obdélníkový. Do záchůdku budete potřebovat podestýlku. Dobré zkušenosti mám s podestýlkou Biokat's nebo Zverlit.

Pokud budete chtít jít s fretkou na procházku budete určitě potřebovat kšírky, spoustu chovatelů má rádo klasické pevné kožené kšírky, ale ty se buď netahují, nebo ve vlhku praskají. Já jsem v poslední době přešla zpátky na kšírky nylonové, ze kterých se však prý fretka může vyvlíknout, takže pozor! (mým fretkám se to zatím ale nepovedlo) Na kšírky určitě doporučuji rolničku (sice je otravná, ale jednou se mi to pořádně vyplatilo, když fretka našla díru mezi parketami a ukryla se pod podlahou). Dále budete potřebovat vodítko, které za sebe doporučuji Flexi s délkou alespoň 5m- většinou se jedná o velikost M. V nejlepším případě s páskou a ne lankem.

Na cesty se také určitě hodí přepravka. Nejlepší jsou klasické pro kočky. Dá se do nich umístit jak miska s napaječkou, tak hamak, v té naší máme i záchod, vyrobený z plastové dózy na jídlo (provrtané dírky, přivázaný k přepravce provázkem). Doma máme tuto přepravku, nicméně extra spokojená s ní nejsem. Na dvě fretky velikost stačí, ale do dírek se dá špatně přidělat pelíšek, a celkově je taková nedomyšlená :-)

Přepavka s pelíšky od Jany Červené, napaječka Sippy, 300ml, Přepravka Hagen.

Domácky přidělaný záchůdek v přepravce.

 

Na cesty se taky skvěle hodí klokanka. Tato je opět doma ušitá od Jany Červené. Fretky jsou v klokance většinou poměrně v klidu, ale určitě se hodí, když máte uvnitř přidělané karabinky, kterými můžete neposednou freťuli připnout. My bysme bez klokanky v podstatě nemohli existovat, určitě je to lepší, než sebou všude tahat přepravky.

Určitě je nutné fretku alespoň 2x denně pustit běhat po bytě, nebo s ní jít na procházku. Nejlépe 4 hodinky denně by si měla fretka hrát (ať už s Vámi, nebo s jiným čtyřnohým kamarádem- pozor, opravdu nemá smysl snažit se seznámit fretku s hlodavci, papoušky, hmyzem, hady, rybičkami a jinými potvůrkami, jeden z nich by se totiž mohl stát svačinou. Fretku tedy kamarádíme s jinými fretkami, pejsky, kočkami, skunky a jinými šelmičkami- pokud doma nemáte tygra, pumu, nebo medvěda :-) )  Pokud fretka běhá, je dobré mít v každé místnosti kam má fretka přístup alespoň jeden záchůdek, spoustu úkrytů a hraček. Fretka si většinou najde místečko, kam zrovna nechcete aby chodila a spala, kakala..- s tím se musíte smířit.

Lojzík v koši na prádlo

Lojzík v šuplíku  oblečením

Kontakt

Julie Kepková


E-shop

Pelíšky nejen pro fretečky

Pelíšky nejen pro fretečky
Na těchto stránkách budeme do budoucna zveřejňovat volné pelíšky z mini dílničky od Janičky, Lilči a Bondi <3 :-)

—————