Výživa fretky

Foto: David Špidlen, na fotce Terynka

 

Fretky vyžadují potravu bohatou na bílkoviny (35-38%) a tuky (18-22%),s nízkým obsahem sacharidů (cukrů). Fretka tudíž musí být krmena kvalitními granulemi pro masožravce, nejlépe přímo pro fretky, nebo pro koťata (může se jednat i o granule pro dospělé kočky). Bílkoviny ve stravě by měly být kvalitní- živočišného původu, granule by tudíž neměly obsahovat například vysoké procento vajec, a už vůbec ne sóju- zdrojem bílkovin nesmí být produkty rostlinného původu. Na předních příčkách složení by se mělo nacházet sušené (dehydrované) maso, nebo moučka. V kvalitních granulích se v konečném součtu musí jednat alespoň o 35% masa v granuli.

pozn. jak vypočítat- pokud je ve složení uvedeno čerstvé maso, vydělíme uváděná procenta číslem 3. výsledek přičteme k sušenému masu (pokud ho granule ve složení uvádí), je samozřejmě nutné sečíst všechny druhy masa, které granule obsahují. 

Fretka má velmi rychlý metabolismus- má krátké střevo. Musí mít tudíž neustálý přístup k potravě, které spotřebuje hodně- záleží na energetické hodnotě. I před zákroky by fretka neměla hladovět déle než 4 hodiny. To samé platí o vodě s tím rozdílem, že k vodě by měla mít fretka přístup i bezprostředně před zákrokem.

Vitamínové nebo minerální doplňky jsou většinou u dobře krmených fretek zbytečné. V této sekci bych ráda uvedla, že často fretkaři používané pasty Gimpet (multi-vitamínová pasta, malt-soft pasta) mají obrovský obsah Maltosy. Maltosa je disacharid- tzn. CUKR! Který navíc vzniká při klíčení ječmene. Při dlouhodobém užívání může fretce způsobit např. inzulinom (nádor slinivky břišní) proto doporučuji dávat této pasty jen líznout třeba při stříhání drápků, čištění oušek, nebo v období línání- pasta je totiž projímavá a proto může pomoct s odstraněním chlupů ze zažívacího traktu. Z tohoto důvodu však není vhodné "pomáhat si" těmito pastami při podávání léků. Pasta společně s léčivem může fretečkou prolítnout a léčivo nemusí stačit účinkovat. Jako alternativu- která však také není žádná hitparáda doporučuji např. pastu Tubi s příchutí lososa. Je jedno jestli pro kočky, nebo fretky. Složení mají stejné, přičemž ty kočičí bývají levnější. Během rekonvalescence pak mohu doporučit pastu Calo-pet, nebo Calo-pet gel, fretkám hodně chutnají, ovšem nakládejte s nimi taky opatrně, prozměnu mají vysoký obsah vit.A- mohla by vzniknout i zdraví ohrožující hypervitaminóza. Totéž platí při nadměrném podávání jater, či oleje z jater (např. tresčích) Nejlepším pamlskem pro fretku je pak sušené maso, ať už doma dělané, nebo kupované (musí to však být 100% maso).

Fretku můžete krmit masem (tzv. BARFem) nebo můžete maso doplňovat. Maso by se fretkám mělo podávat nejlépe syrové (se všemi živinami a vitamíny) a může se jednat téměř o jakékoliv maso, pokud fretce chutná :-) vhodné je kuřecí a jiná drůbež, králík, hovězí, ryba... Méně vhodné pak vepřové maso, u kterého musíme dávat pozor na Aujeszkyho chorobu, která se však v populaci domácích prasat téměř nevyskytuje, ale i nadále je to risk, hlavně pokud máte přístup třeba k masu z divočáka. Vepřové maso společně s kachnou, nebo husou je hodně kaloricky vydatné, takže výborné na přikrmovaní třeba v období rekonvalescence. Přikrmování masem je fajn třeba když trpí fretka na zubní plak, spoustu fretkařů dává třeba kuřecí krky, ale mě to ti moji bohužel moc nechtějí. U nás jede ve velkém domácí sušené maso (nejlépe hovězí) které čistí plak stejně dobře, ne-li líp. Musí být však hoodně tvrdé a prosušené. Fretkám také můžete přilepšit třeba vaječným žloutkem- u nás chutnaly i vajíčka křepelčí. Pak se ale nelekejte hovínek, po vajíčku bývají pestrá :-) . Publikace uvádí, že fretka by neměla být krmena mrkví, nebo ořechy- mohou způsobit ucpání střeva. Obecně nejsou zelenina, ovoce a další produkty rostlinného původu vůbec nutné, v létě však mohu doporučit na doplnění tekutin třeba fretkami milovaný meloun, nebo salátovou okurku- střídmě! Chutná také paprika, nebo mandarinka, ale té max. tak 2 měsíčky a zhruba stejné množství papriky. U té mandarinky veliký pozor na pecky!! A pozor také na volně ložené spadané třešně, pecka v bříšku znamená na 90% chirurgický zákrok.

Pokud fretka odmítá jíst a je nutné krmit, dobré jsou třeba vysoce kalorické konzervy RC Conval. Supp.. Podáváme při pokojové teplotě, nebo trošku přihřáté na tělesnou teplotu aby fretka dobře přijímala. Při krmení stříkačkou dáváme velký pozor, aby fretka potravu nevdechla.


Co se týká výživy mých fretek, vzhledem k tomu, že jsou chované na lodžii, máme velký problém s masem- v létě se jedná o nálety šílených masařek, v zimě pak maso samozřejmě zmrzne. Momentálně mám freťule na Applaws Kitten (s těmito granulemi je velmi spokojený hlavně Lojzík, který je bez milosti bagruje za jakýchkoli okolností :-) ) Granule doplňujeme lososovým olejem (cca lžíce týdně, v období línání víc), masem (kuřecí- svalovina s kůží, krky, srdce; králičí; vepřové- v případě, že potřebuji aby fretky nabraly), vajíčky- hlavně domácími (zkoušeli jsme i křepelčí a také moc chutnaly) jako pamlsek dostávají maso doma sušené (nejlépe vepřová kýta,plecko), pastu Tubi, případně drobítka Calo-pet pasty.


Kontakt

Julie Kepková


E-shop

Pelíšky nejen pro fretečky

Pelíšky nejen pro fretečky
Na těchto stránkách budeme do budoucna zveřejňovat volné pelíšky z mini dílničky od Janičky, Lilči a Bondi <3 :-)

—————