Granulovaná krmiva

foto: David Špidlen, na fotce Terynka

V dnešní době je nejjednodušším a nejrychlejším řešením krmit granulovanými krmivy, jejich kvalita se však velice různí a nemůžeme v tomto ohledu rozhodně spoléhat na to, že co je nejdražší bude také nejkvalitnější. To samé můžeme říci o barevných granulkách v pěkných designových pytlích se super tvarem, který "odstraňuje zubní plak". Zároveň jsem nikdy nikde (mimo odborných časopisů) neviděla reklamu na opravdu DOBRÉ krmivo, zvážení je tedy na Vás- chcete platit za reklamu a pytel, nebo kvalitu?

Nejjednodušší je v obchodě otočit pytel a podívat se, co se píše pod kolonkou "složení"... shrnu to: V BĚŽNÉM OBCHODĚ PRO FRETKY NIC NEHLEDEJTE :-) pro kvalitní granule prostě musíte navštívit e-shopy.

 

Co fretka v granulích potřebuje?

Bílkoviny (Proteiny)- fretka ve stravě potřebuje poměrně vysoké procento bílkovin, obecně se uvádí, že nejlépe 35-38% musí se však jednat o kvalitní bílkoviny, to poznáme tak, že na předních příčkách ve složení daných granulí se nachází hlavně maso a ne například vejce, nebo sója. Masem tu však myslím opravdu MASO a ne například supermarketovými krmivy často uváděné "maso a vedlejší živočišné produkty".
Fígle prodejců granulí: Na přední příčky uvedou tzv. čerstvé maso (tj. maso před zpracováním) takže když uvedou např. 60% čerstvé kuřecí maso, musíme si uvědomit, že takové čerstvé maso je tvořeno z velké části VODOU, během zpracování granulí se voda ztratí a tím přijdeme průměrně o 2/3 hmotnosti masa. To znamená, že masa v konečné granuli není 60%, nýbrž 20%. Pokud se v takovém případě na 2. místě nachází např. kukuřice- 30%, můžeme si to představit následovně- vzhedem k tomu, že maso obsahuje až 75% vody, zatímco taková kukuřice skoro žádnou. Po zpracování máme tedy 20% masa, ale kukuřice tuto hodnotu převyšuje. Takže vlastně Vaše zvíře krmíte zrním.
Proto je lepší kupovat taková krmiva, která uvádí ve složení "sušené maso", nebo "masovou moučku".
Pozn.: Při onemocnění ledvin, proteinurii atd. je nutné podávat granule se sníženou hodnotou bílkovin. Z kvalitních granulí mohu doporučit např. granule Acana, které mají cca 35% bílkovin (záleží na typu)
Tuk- Tuku by měly granule pro fretku obsahovat nejlépe 18-21%. Fretky mladé, nebo např. březí samice mohou mít granule s až 25% tuku, v tomto případě však musíme počítat s řidší stolicí.
Tip- na doplnění tuku ve stravě můžete ke granulím přidávat "na přilepšení" ke stravě třeba lososový olej, fretky se většinou ze začátku ušklíbají, ale jakmile jednou ochutnají, už je opravdu nutit nemusíte :-)
Vláknina- vlákniny by v granulích neměly být více, než 3%
Popeloviny- by neměly přesahovat hodnotu 7%

 

Vhodné značky granulí

Abych zbytečně nenapínala uvedu zde značky granulí, které jsou pro fretky vhodné.
Více doporučuji granule bez obsahu ryb, protože z vlastní zkušenosti většině fretek ryby moc nejedou. (Jsou samozřejmě výjimky). A granule, ketré jsou určeny pro koťata kvůli energetické hodnotě.
Abecedně se jedná o granule:
Acana Cat- Vhodné jsou všechny druhy, přičemž nejvíce doporučuji Prairie Feast. Jedná se totiž o granule i pro koťata- takové granule mají vyšší energetickou hodnotu a jsou pro fretky vhodnější a zároveň jich méně spotřebují. Tyto granule jsou vhodné také pro starší fretky, nebo fretky trpící na onemocnení ledvin, které potřebují sníženou hladinu bílkovin.
Brit- Krmivo s takovým malým otazníčkem, ale přesto uvádí super složení, takže je zde nemůžu opomenout. např. CARNILOVE, dobře vypadají také Crazy I´m Kitten.
Applaws Cat- Opět mohu doporučit všechny druhy, přičemž jako u výše uvedených jsou pro koťata Applaws Kitten. Tyto granule jsou vhodné hlavně pro mladé fretky, protože mají opravdu vysokou hodnotu bílkovin.
Frettchen4You-Tyto granule jsou přímo pro fretky. Určitě doporučuji řadu rEVOLUTION.
N & D- Doporučuji spíše "Grain Free" druhy. Nejvíce opět "kotěcí verzi": kuře s granátovým jablkem.
Orijen- Orijen je takové Ferrari mezi granulemi. Je všemi hodně doporučovaný, ale možná má pro fretky zbytečně mnoho druhů masa. Opět kotěcí verze Cat+Kitten.
Pozn. Uvádím jen granule, které mají ve složení přesně dané procentuelní složení masa. Pokud jste zde granule nenašli, řiďte se procenty uvedenými nahoře a výpočtem % masa v granuli a sami budete vědět jak na tom granule jsou.

 

Přecházení na nové granule

Pokud chcete přejít na nové granule, bude to ze začátku trochu boj. Fretka má hodně citlivý čich, a tak když jí nasypete do mističky něco nového, povětšinou ohrne nos. S mými fretkami mám tu zkušenost, že pokud jsem chtěla postupovat pomalu a pomalu jim přisypávala nové granule do starých, ty nové, které nechtěli prostě vyhrabali a jedli jen ty staré.
Nejvíc se mi tudíž vždy vyplatilo nasypat misku nových granulí a nic jiného nedávat. Zdravá fretka prostě vedle misky plné granulí hlady neumře :-)
Tohle však rozhodně nezkoušejte u starších a nemocných fretek! Tam se musíte přizpůsobit vy jim a budete rádi, že vůbec něco papkají.

Zde tabulka granulí dle obsahu masa:

Název krmiva cena za kg % masa poznámka
Acana Prairie Feast cca 150Kč cca 40% snížený obsah bílkovin
Applaws Kitten cca 130Kč cca 60% valmi chutné krmivo
Arden Grange Cat Kitten cca 170Kč cca 40%  
Brit Carnilove Cat Chicken & Salmon cca 125Kč cca 50% možné neodpovídající složení
Brit Cocco I'm Gourmand cca 90Kč cca 50% možné neodpovídající složení
Brit Crazy I'm Kitten cca 90Kč cca 50% možné neodpovídající složení
Eminent Cat Kitten cca 90Kč cca 30% mnoho obilovin
Fitmin Kitten cca 95Kč cca 40%  
Frettchen4You rEvolution cca 225Kč cca 65% nejlepší granule vůbec
Happy Cat Junior Fit&Well cca 90Kč cca 25%  
Marp Chicken Cat cca 160Kč cca 40%  
Meowing Heads Kittens Delight cca 240Kč cca 40% dostupnost malé drahé balení
Meowing Heads Smitten Kitten cca 240Kč cca 45% dostupnost malé drahé balení
N&D kuře+granátové jablko cca 200Kč cca 40%  
Nativia Cat Kitten cca 105Kč cca 35%  
Orijen Cat&Kitten cca 170Kč cca 60% možná až příliš pestré složení
Porta 21 Feline Finest Sensible cca 90Kč cca 25%  
Purizon kuře a ryba cca 200Kč cca 40%  
Supreme Science Selective Ferret cca 130Kč cca 50% pouze malé balení (2kg)
Visán Optima Ferret cca 125Kč cca 45%  

 

Uvedena jsou krmiva pouze nad 25% masa v konečné granuli (alespoň ze čtvrtiny skládající se z masa). Informace jsou vypočítávány ze složení uváděného na e-shopech, proto nemusí být stoprocentně pravdivé. Tabulka je seřazena dle názvu granulí abecedně.

Kontakt

Julie Kepková


E-shop

Pelíšky nejen pro fretečky

Pelíšky nejen pro fretečky
Na těchto stránkách budeme do budoucna zveřejňovat volné pelíšky z mini dílničky od Janičky, Lilči a Bondi <3 :-)

—————